دوشنبه شانزدهم خرداد ۱۳۹۰

گیاهی دارویی بنام هلپه در جزیره خارک

  

آيا ميدانيد با دانستن خواص هلپه ،گياه دارويي - بومي طبيعت خارك مي توانيد تا اندازه اي پزشك خود باشيد؟

هلپه ،كه گاهي كلپوره نيز خوانده مي شود گياهي است علفي،  پایا، پرشاخه به ارتفاع 10 تا 35 سانتیمتر و دارای ظاهر سفید پنبه‌ای از خانواده نعناعیان كه عموما در مناطق فقير از نظر مواد غذايي و  بایر، سواحل سنگلاخی و ماسه‌زارهای نواحی مختلف اروپا، منطقه مدیترانه، شمال آفریقا و جنوب غربی آسیا من جمله ایران می‌روید. این گیاه پراكندگی وسیعي در جنوب و مركز ایران به خصوص جزيره خارك دارد. 

                  

برگهای آن باریك، دراز و پوشیده از كركهای پنبه‌ای در هر دو سطح پهنك است. گلهاي آن نيز به رنگهای سفید، سفید مایل به زرد و یا زرد و حتی ارغوانی ديده مي شوند.

                 اندام دارويي هلپه، Teucrium Polium ، سرشاخه گلدار گیاه مي باشد.

 زمان گل دادن آن به تناسب شرایط محیط زندگی بین خرداد و مرداد است و در همين زمان شروع به جمع آوري آن مي گردد.حشرات به علت وجود نوش در گلهای آن به سمت گیاه جلب می‌گردند.

طبیعت آن گرم است.ضداسپاسم ومسكني قوي براي دردهاي دستگاه گوارش  مانند سوء هاضمه می باشد. سرشاخه‌های گلدار گیاه اثر مقوی، نیرو دهنده و ضد تشنج دارد و اگر گرد آن وارد بینی شود مخاط بینی را تحریك كرده و ایجاد عطسه می‌نماید. مصرف آن را با بررسی‌هائی كه بعمل آمده در رفع سردردو ضعف عمل دستگاه تغذیه مؤثر می دانند.  بعلاوه تب‌بر است و از جوشاندۀ گیاه در آب  در موارد سرماخوردگی استفاده می‌شود.  مهم تر آنكه در تنظیم عملكرد كلیه ،تسكین آسم،افزایش اشتها و قندخون بسیار پركاربرد است .

از این گیاه تلخ در  ایران و هندوستان برای رفع درد ناحیه قلب استفاده می‌شود.

مقدار مصرف و روش تهيه:

جهت بیماری های مزمن مانند دیابت ،آسم وسرماخوردگی سه نوبت درروز استعمال می شود. درهرنوبت 1 قاشق مربا خوري(5 گرم) ازگياه را در يك ليوان آبجوش ريخته، پس ازگذشت 15 دقيقه آن را صاف كرده ونيم ساعت قبل ازغذا ميل مي نمايند.

موارد منع مصرف:

گلوكوم (آب سیاه چشم )،نارسائي قلبي،كبدي وكليوي،اطفال زير2 سال.

 

 

ملاحظات :

 

كودكان كمتر از 2 سال را با خوراندن كلپوره آرام نكنيد، ضمن اين كه ميزان مصرف روزانه كلپوره در كودكان بالاي 2 سال نبايد بيشتر از 2 گرم باشد .

دربيماران مصرف كننده داروهاي كاهش دهنده قند خون، زيرنظرپزشك استفاده شود.

جالب است بدانید با توجه به شرایط آب و هوایی مطلوب برای رشد هلپه ،طبی ترین نوع این گیاه كه بالاترین خاصیت درمانی را داراست در شمال كشور یافت می شود.

نام فارسی: كلپوره همدانی

نام عربی: مسك الجن

نام علمی:  Teucrium polium
نام انگلیسی: Poleigamander
نام فرانسه: Germandree pouliot

 

 

 

نوشته شده توسط مرتضی در 14:6 |  لینک ثابت   •